بیست و دوم دسامبر. امروز. مردشور ببرند. بیست و دوم دسامبر و من نشسته ام با یک کیلو زیتون سبز که کمتر شکافته شوم از نبودنتان. هیچ چیز. هیچ چیز مثل زیتون سبز و آدامس توت فرنگی نمی شود و من هی باید شما را بدین واسطه های زرد و خز و بز بیاورم به گوشه ی خودم.  خصوصن حالا که نیستید و خصوصن حالا که بیست و دوی دسامبر است و تحمل تحقیرش و عزت نفس از دست رفته اش پاک با من، اما بیست و دوی دسامبر تقصیر شما بود. 

بیست و دو دسامبرست و من زل زده ام به خودم. زل زده ام به خودم که هی دارم می روم پس پس. دیدم خودم را که هیچ شبیه خودم نبود. شبیه نسخه ی تجویزی شما هم نبود. حالا می گویی تایملاین دوهزار و سیزده و فلان. دو هزار و سیزده هم ساکس آخر. مثل دو هزار و دوازده. مثل دوهزار و یازده. و این طور که بویش می آید مثل دو هزار و چهارده. کی تمام شوم از آبسشن بیمار شما نمی دانم. اما دیگر سنم زیاد شده. اما دیگر زشت است. زشتِ عرفی را هم که بی خیال، فی ذات خودش زشت است.

دیدم خودم را که هی این اواخر گفتم مثل شما نمی شوم. و هی افتادم در کارهایی که شبیه من این سالها نبود. شاید برگشتم عقب. با یک سری دژاووی لعنتی برگشتم عقب. و حالا باز دوباره ملغمه شده ام. ملغمه ی سال یک لیسانس.  سال چهار ادبیات. و یک دانشجوی ورودی کارشناسی هشتاد و هفت که دیگر نه جوانی شاد کارشناسی را دارد و نه شبه پختگی های ارشد را. زشت است، فی ذاته زشت است که من این قدر برگشته ام عقب به صرف کندن از آبسشن بیمار شما.

دیدم خودم را که نشسته بود توی بوفه چای می خورد. بالا توی همکف به قول خودشان انتخابات پرشور(!) انجمن علمی برگزار شده بود. اسمم را پیش از موافقتم بچه ها رد کرده بودند و شبش کلی خرم کرده بودند که باید مسئولیت پذیرفت که بعدها عذاب وجدان نگیرم که صرفن غر زده ام و کاری نکرده ام. خر که شدم، اما قبول کردنم نه بابت آن، بابت این بود که شبیه شمای لعنتی نباشم.

نشسته بودم پایین  چای می خوردم و از این طرف بسیج اسمم را تبلیغ کرده بود و از آن طرف انجمن اسلامی. ای وای که عجب همصدایی. ای وای که چقدر کثافتم که جفتشان در ظاهر زورکی قبولم دارند. لابد از همان هایی شده ام که دو طرف را نگه می دارند و به همه طرف گند می زنند. ای وای که من سال هشتاد و هشت. ای وای که من ِ سال نود. ای وای که من بهار و تابستان نود.

تایملاین دوهزار و سیزده؟ دو هزار و سیزده تلاش من برای کندن از آبسشن لعنتی شما که خلاص نمی شوم. که استاد مرا دید و لبخند زد و گفت نوشته هایتان را می خوانم و ادامه بدهید. که گفت باید به اعتراضات ادامه داد. که گفت باید فضا گرم بماند تا فرهاد رهبر عوض شود. تو  بودی ، هیچ وقت این کار ها را نمی کردی. می گفتی این ها جلب توجه کردن است. می گفتی لابد می خواهی به چشم بیایی. می گفتی برو درست را بخوان و صدایت هم در نیاید. اولین لبخند آیرونیک را تو تحویلم می دادی و بسته ی آدامس توت فرنگیت را می گرفتی طرفم. اضافه کن به خریت من، که هنوز آدامس توت فرنگی سق می زنم.  به من بگو خر،تمام نیشخندها و کنایه ها و دعواها و اعصاب خوردی ها و بیچارگی های بعدش را قبول کردم، صرفن به خاطر کندن از آبسشن لعنتی شما.

دوهزار و سیزده؟ یک معلم زبان بی هوده ی آموزشگاهی. که می روی سر کلاس و روی ماژیک ها اسمت را نوشته اند و می خواهی بمیری. که پوشه ی زرد داری و تویش فهرست اسامی است. که بچه ها به زور ننه بابایشان آمده اند. که انگار برای خاطر تو دارند زبان می خوانند و باید نازشان را هم بکشی. که باید بعد کلاس زبان بروند خانه ی مادربزرگشان. که سرشان درد می کند. که لبشان خون آمده. که  هفته ی گذشته آرایش کرده بودند با دوست پسرشان رفته بودند کافی شاپ. که دیر رسیدند و پدرشان گیر داده. که چهارتا خواهرشوهر دارند و هر چهارتایشان را دوست دارند. که جاری چیز بدی است. که دیروز دوستشان به مناسبت سالگرد دوستی با بی افش، ناهار داده است. این ها هیچ کدام شبیه تو نیست. به من بگو خر، که دارم با لحظه لحظه اش شکافته می شوم که فرق داشته باشیم با همدیگر.

دو هزار و سیزده؟ ساکس آقاجان. ساکس. وقتی بیست و چهار سالت باشد و کارشناسی باشی و فاز افشا و اعتراض و جنبندگی و پویندگی هم برداشته باشی و راهبراه رسالت خودت بدانی که پاچه ی اساتید را گاز بگیری و دماغت را گرفته باشی و مکش مرگ ما بازی در بیاوری، معلوم است که ساکس. باید احمق نباشم این قدر. ماندن این جا همین است. باید خاطره های جمع شده را بردارم و بیفتم پی همان بورسیه ی کذایی در همان کشور خوشحال ها. به درک که داغان است. به درک که می دانم غربت آن هم از نوع شرقیش، آدم را هزار بار می شکافد. باید بروم سه سال نباشم. بیست و هشت نه ساله که شدم بر می گردم نهایتش کارمند دون پایه ی نمایندگی سامسونگ می شوم. چه ایراد دارد؟ صبح می روم عصر ها بر می گردم. شما همان جا بمان. برنگرد اصلن. من می روم سر کار. کارمند یک شرکتم. کارمند ساده ی ماشینی یک شرکت. که برای خودم ماگ خریده ام برده ام گذاشته ام روی میز کارم. آخر هفته با دوستان می نشینیم دور هم. گاهی اوقات می روم سفر. گاهی اوقات کتاب می خوانم، اما دیگر ادب کهن نه، حسابی باید مطمئن شوم که از یاد شما کنده ام. 

/ 2 نظر / 2 بازدید
تارا

سرخی انار را برای قلبت شیرینی هندوانه را برای عشقت وبلندی یلدا را برای زندگی قشنگت آرزومندم یلدا مبارک. منتظرتم[گل] دوست عزیز به من هم سر بزن و اگر تمایلی به تبادل لینک داشتی مرا با نام وبلاگم لینک کرده و اطلاع بده با چه نامی لینکت کنم.

Rho

حالا هر چی هم که ساکس نوشته ات دازنت به هیچ وجه. :)